До уроків української мови



Урок 1
Тема: Число іменників. Іменники, що мають форму тільки однини чи множини
Мета:  повторити й поглибити знання учнів про число іменників, ознайомити  з іменниками, що мають тільки форму однини чи множини, сприяти зміцненню навичок визначення числа в іменниках; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники, ужиті у формі однини і множини, у текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати іменники у формі однини і множини у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу наголосити на важливості любові, поваги до батьків та своєї родини.
Тип уроку:  комбінований (повторення ; вивчення нового матеріалу).
Обладнання: підручник, таблиці  «Число іменників», «Мовний пазл».
ХІД УРОКУ
I.                  Організаційний момент
II.               Перевірка домашнього завдання.
Учні зачитують приклади іменників спільного роду, пояснюють лексичне значення.
Гра «Мовний пазл»
Перша частина таблиці – правила , які визначають належність іменників до незмінюваних, а друга частина у вигляді деталей пазла  - приклади до правил. Прочитати матеріали обох частин і з’єднати правило з відповідним прикладом за принципом малюнків - пазлів.

Правило
Назви осіб мають рід відповідно до статі
Назви тварин мають чоловічий рід (Можливе розрізнення за статтю)
Назви неістот належать до іменників середнього роду
Рід власних назв визначається за загальною назвою (місто, село, річка, озеро, острів)
У складноскорочених іменниках рід визначається за родом головного слова

                       Приклади
Поважна фрау, молода леді

Швидкий поні, рожевий фламінго, весела шимпанзе(про самицю)

Справедливе журі, тепле кашне


Вечірнє Тбілісі (місто)
Мальовниче Тахо (озеро)
Гірська Тахо (ріка)

Нова АТС (станція)
Замаскований КП (пункт)

III.           Мотивація навчальної діяльності
Бесіда з учнями.
       Визначте число іменників перо, колесо, вітрина, віск.
       Тепер поставте всі слова у множині?
       Чи викликало це у вас якісь труднощі?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. 
V.Вивчення нового матеріалу.
1. Колективне опрацювання таблиці
Розглянути таблицю і зробити висновок про утворення форми множини та про вживання іменників у формі тільки однини або множини
Форми однини і множини
Форми або однини, або множини
Стіл – столи
Ліс – ліси
Весна – весни

Сани – віск
Двері – горох
Чернівці - читання
Коментар учителя. В українській мові іменники змінюються за числами. Множина іменників утворюється від однини зміною закінчення або наголосу: гора – гори, вітер – вітри, глибоке знання – глибокі знання.
         Іменники, які означають сукупність істот або неістот, що сприймаються як єдине ціле, називаються збірними: вороння, дітвора, волосся, листя. Такі іменники вживаються тільки в однині.
         Назви речовин і матеріалів, почуттів і станів, дій  і ознак, більшість власних географічних назв уживаються тільки в однині: цукор, вода, радість, сум, малювання, молодь, Чернівці, Крим.
         Деякі іменники мають  лише форму множини: ножиці, солодощі, Черкаси, Карпати, Альпи. Такі іменники не розрізняють за родами.
Робота з підручником. Рубрика «Пригадаймо» с.95 §25
IV.           Виконання системи практичних завдань
1. Вибірковий диктант
Записати іменники у дві колонки: 1) ті, що вживаються тільки у формі однини; 2)  ті, що вживаються лише в множині.
Людство, молодь, дітвора, дрова, волосся, віск, щелепи, майстерність, жовтизна, купе, ножиці, залізо, штани, сани, олово, Карпати, мед, вовна, Суми, хода, читання, Прилуки, хоробрість, Чернівці,
Скласти 3 речення, використовуючи записані слова. На прикладі речень довести, чому іменники вживаються лише у формі однини чи множини. 
2. Складання діалогів
Скласти діалог між сусідами по парті, які розповідають, як вони з батьками проводять свій вільний час.
     3.Гра «Вперед!»
За певний час записати якомога більше іменників, які мають форму тільки однини:
а) назв почуттів: сум, біль……………………………………………..
б) географічних назв: Харків, Одеса……….........................................
в) назв речовин, матеріалу: золото, срібло……………………………
4.Робота з підручником. Тренувальні вправи  231,235,236,237.
5.Робота з підручником . Рубрика «Це цікаво».
6. Робота на картках

КАРТКА 1
Іменники , що вживаються  тільки у формі  множини, підкреслити.
Годі, діброво тобі сумувати… Глянь зеленіють високі Карпати…(З. Красівський).Як попіл, подали на гай холодні присмерки (М. Рильський).
КАРТКА 2
Іменники , що вживаються  тільки у формі  множини, підкреслити.
До гострих пахощів гречок примішувався свіжий дух материнки, ромену та чебрику (О. Кониський).В хлопців щелепи , як жорна, під румянцем ходять жовна (Л. Костенко).
КАРТКА 3
Іменники , що вживаються  тільки у формі  множини, підкреслити.
Ворона зїла ґаву, сиром закусила. У лестощах бува магічна сила!(В. Лагода). Наївся дрижаків(Народна творчість).
VІ .Підсумок уроку
1.     Пояснити, яке значення має число іменників.
2.     Як утворюються іменники у формі множини?
3.     Які іменники мають тільки форму однини?
4.     Назвати іменники, які мають тільки форму множини?
V.               Домашнє завдання
Вправа 240, §25.



Урок 2
Тема: Відмінки іменників, їх значення. Відмінювання іменників.
Мета:  повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення відмінків іменників, розрізнення їх за значенням; формувати загальнопізнавальні  вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати іменники у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати відповідальне ставлення до власного життя.
Тип уроку: комбінований (повторення ; вивчення нового матеріалу).
Обладнання: підручник ,таблиця «Мовний пазл»
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
ІІ. Перевірка  домашнього завдання
1.Учні зачитують іменники , які мають тільки форму однини.
2. Гра «Мовний пазл»
Перша частина таблиці – правила , які визначають  іменники ,що вживаються тільки у множині , а друга частина у вигляді деталей пазла  - приклади до правил. Прочитати матеріали обох частин і з’єднати правило з відповідним прикладом за принципом малюнків - пазлів.
Правило
Назви сукупностей людей, предметів
Назви предметів парної будови
Власні назви
Назви речовин, товарів
Назви часових понять, ігор, обрядів
Приклади
Діти, гроші, надра
Окуляри, ножиці, сани
Карпати, Афіни, Суми
Вершки, дріжджі, парфуми
Канікули, шахи, заручини
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок шестикласників
Дати відповіді на питання:
1.     Що називається іменником і на які питання він відповідає? Навести приклади
2.     Чим виступає іменник у реченні? Навести приклади.
3.     Які ознаки іменника ви знаєте?
VI.           III. Установчо-мотиваційний етап
– На вашу думку, чи правильно я написала речення?
Він не шкодує за прожитими літа і щасливий, що був причетний до боротьба за свою держава.
– Що вам довелося виправити, щоб речення набуло звичного вигляду?
V. Повідомлення теми і мети уроку
VI. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Коментар учителя. Крім початкової форми, тобто називного відмінка, що відповідає на питання хто? що?, іменники вживаються і в інших формах – відмінках.
Називний хто? що?
Родовий кого? чого?
Давальний кому? чому?
Знахідний кого? що?
Орудний ким? чим?
Місцевий на кому? на чому?
Кличний (називає предмет, до якого звертаємось)
Іменники, пов’язуючись у реченні з іншими словами, змінюються за відмінками. В українській мові є сім відмінків. Називний відмінок є одночасно і початковою формою іменника. Називається він прямим, усі інші – непрямими. Називний і кличні відмінки вживаються завжди без прийменника, місцевий – завжди з прийменником. Усі інші відмінки можуть вживатися як з прийменниками, так і без.
Робота з підручником. Рубрика «Запам’ятаймо» с. 98-99 §26
Опрацювання теоретичного матеріалу
Прочитати назви відмінків і дати відповіді на питання:
1.     Скільки відмінків в українській мові?
2.     На які питання вони відповідають?
3.     Чому кожний відмінок має два питання?
4.     Як розрізняти форми іменників у називному, родовому і знахідному відмінках?
VII. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальніх і творчих умінь з теми
1. Виконання тренувальної вправи 243
2. Творча майстерня
Утворити словосполучення, поставивши іменники у потрібному відмінку. Визначити відмінок. Виділити закінчення і пояснити правопис.
Посміхнутися (подруга), вивчити (теорема), відтворити (пісня), прибрати (кімната), відгукнутися (серце), поділитися (щастя).
Провідміняти іменники.
2.     Самостійна робота
Прочитати текст. Визначити тему і головну думку. Зробити морфологічний розбір підкреслених іменників.
Ліс ще дрімає в передранішній тиші... Непорушно стоять дерева, загорнені в сутінь, рясно вкриті краплистою росою. Тихо навкруги, мертво... Лиш де-не-де прокинеться пташка, непевним голосом обізветься зі свого затишку. Ліс ще дрімає... а з синім небом вже щось діється: воно то зблідне, наче від жаху, то спахне сяйвом, немов од радощів. Небо міниться, небо грає усякими барвами, блідим сяйвом торкає вершечки чорного лісу... Стрепенувся врешті ліс і собі заграв... Зашепотіли збуджені листочки, оповідаючи сни свої, заметушилась у травиці комашня, розітнулося в гущині голосне щебетання й полинуло високо — туди, де небо міниться, де небо грає всякими барвами... (Михайло Коцюбинський «Хо»).
4.Скласти діалог на тему «Що корисного ти можеш зробити для своїх товаришів», де необхідно використати іменники у кличному відмінку
VІІІ. Підсумок уроку (рефлексивний етап)
Продовжити речення:
Сьогодні на уроці я усвідомив (ла…)
Мені вдалося…
Виникли труднощі…
Треба працювати над…
ІX. Домашнє завдання   Вправа  251, §26.




Урок 3
Тема:  Поділ іменників на відміни.
Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення відмін іменників, їх виділення та розрізнення у реченнях і текстах; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях;збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі вміння використовувати іменники у власних висловлюваннях; виховувати любов та повагу до рідної культури.
Тип уроку комбінований (повторення ; вивчення нового матеріалу).
Обладнання: підручник, таблиця «Відміни іменників»
ХІД УРОКУ
І.  Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Учні зачитують речення , пояснюють розділові знаки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок шестикласників
1. Колективна робота з текстом
Прочитати текст. Визначити тему й основну думку. До якого стилю належить цей текст?
Якби об’єднання людства за мовою і взагалі за народністю було можливим, воно було б згубним для загальнолюдської думки так само, як заміна багатьох почуттів одним, хоча б це одне було не дотиком, а зором. Для існування людини потрібні інші люди; для народності – інші народності     (О. Потебня). 
Зробити синтаксичний розбір останнього речення. Визначити в іменниках рід, число і відмінок.
ІV. Установчо-мотиваційний етап
Провідміняйте іменники сокира, скло, мати, теля.
Як ви вважаєте, чому слова, які вживаються водних і тих же відмінках мають різні закінчення?
 V.Повідомлення теми, мети й завдань уроку
VІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Розглянути таблицю і дати відповіді на запитання:
1.     За якою ознакою іменники діляться на відміни?
2.     До яких відмін належать іменники жіночого і середнього роду?
3.     Чому при поділі іменників на відміни враховуються рід слова і його закінчення?
4.     Яку властивість мають іменники IV відміни?
Відміни іменників
Відміна
Рід
Закінчення в Н. в. однини
Група
Приклади
Перша
Жіночий,
чоловічий,
спільний
- а (- я)
Тверда,
м’яка,
мішана
Ручка, сирота, надія, суддя, межа, круча
Друга
Чоловічий,
середній
Нульове,
- о, - е, - а, - я
Тверда,
м’яка,
мішана
Місто, біг, зілля, явище, морж
Третя
Жіночий
нульове

Сіль, молодь, мати
Четверта
Середній
- а (- я) (у непрямих відмінках з’являється суфікс - ат (- ят), - ен)

Лоша, теля, дівча
Робота з підручником. Рубрика «Запам’ятаймо» с. 102 § 27.
VІI. Закріплення  здобутих знань, удосконалення загальнопізнавальних умінь з теми
1.Виконання тренувальної вправи 252
2. Зробити синтаксичний розбір речення. Визначити відміни іменників, поділити їх на групи. До підкреслених слів дібрати антоніми.
І мова на кожен народ одна, яка всіх урівнює, яка не знає і не визнає жодної соціальної диференціації…(П. Мовчан).
3. Гра «Етнокультурна цікавинка»
Переписати. Скласти речення. Визначити відміну та групу іменників.
Берло – старовинна палиця, оздоблена коштовним камінням і різьбою, традиційний символ, знак влади.
Верч –  весільний обрядовий хліб для молодої, різновид калача; готували його переважно на Поліссі.
Віншування – урочисте поздоровлення, вітання.
Джура – в Україні XVII – XVIIIст. – зброєносець у козацької старшини, довірена особа військового керівника, помічник, товариш, що ходив разом з козаком у походи й на битви.
Кораблик – давній жіночий головний убір у вигляді шапочки продовгасто-округлої форми з подвійними кінцями.
 4.Гра «Юні роз шифрувальники ». Розгадавши криптограму ви дізнаєтесь, чим зумовлений поділ іменників на відміни.
3
12
6
17
12
18
15
19
3
11
17
11

10
1
15
12
18
28
7
18
18
33
17
11
 Відгадка : ВІДМІНКОВИМИ ЗАКІНЧЕННЯМИ
VII. Підсумок уроку
       Що нового про іменник ви дізналися на уроці?
       За якими ознаками ми відносимо іменники до тієї чи іншої відміни?
VІІІ. Домашнє завдання
1. Скласти зв’язну розповідь у науковому стилі про типи відмін іменників.
2.Вправа 259, §27.




Урок 4
Тема: Відмінювання іменників І відміни
Мета: формувати в учнів уміння відмінювати іменники першої відміни, навчити розрізняти групи іменників; формувати вміння знаходити іменники I відміни у текстах, правильно вживати відмінкові закінчення;удосконалювати навички практичного вживання іменників І відміни; розвивати пам’ять, логічне мислення, вміння самостійної роботи з мовним та теоретичним матеріалом; виховувати  любов до рідної мови.
Тип уроку:  урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ХІД УРОКУ
I.                  Актуалізація опорних знань учнів
-         Чим зумовлено поділ іменників на відміни?
-         Скільки відмін в українській мові?
-         Розкажіть про іменники І відміни.
-         Які іменники належать до ІІ відміни?
-         Які іменники належать до ІІІ відміни?
-         Які іменники належать до ІV відміни?
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
1.Розгадати  ребус . Назвати зашифровані слова, визначити їх відміну
7я        40А        я                 гі_
                                 ді               р ’я           АЛ

Відповіді : сімя, сорока, надія, підгір’я, зал
2.Вибірковий диктант
Прослухайте поезію. Випишіть із тексту іменники I відміни, виділити закінчення.
Після дощів смарагдова діброва,
на білій ріні річка говірка.
І смужка сонця тонко пурпурова
далекий обрій пензликом торка.
Лежить городів гарбузова Мекка.
У тихе небо струменить тепло.
І над стареньким комином лелека
Після дощу просушує крило.
                                                                                                          Ліна Костенко
I.                  Опрацювання навчального матеріалу
1.                Робота за підручником.
Ø       Опрацювання теоретичного матеріалу. Рубрика «Запам’ятаймо»с.105§28
Виконання тренувальної  вправи  261
Ø Опрацювання теоретичного матеріалу . Рубрика «Запам’ятаймо» с.106 §28                                                                                                                                
Виконання тренувальних  вправ 262,263.
Ø Опрацювання теоретичного матеріалу. Рубрика«Запам’ятаймо»с.107§28
Виконання тренувальних  вправ  264,265
ІV. Систематизація й узагальнення знань
1. Практична робота
Зробити синтаксичний розбір речення. Морфологічний розбір виділених слів.
Лише людина, котра несе в собі історичний досвід народу, його духовну культуру, його моральність і мову, але яка пам’ятає про те, що народ завше інтернаціональний, – тільки така людина здатна бути Особистістю (В. Яворівський).
Пояснити лексичне значення слова інтернаціональний.
2. Лексична розминка. Гра « Хто більше».
За певний час (3-5 хвилини) учасникам гри пропонується записати якнайбільше іменники I відміни. I учень – твердої групи, II учень  - м’якої; III учень – мішаної.
3. Робота за підручником. Рубрика «Усміхнімось».
4.  Практична робота
Провідміняти іменники в однині і множині. З виділеними іменниками  скласти речення, вживши їх у знахідному відмінку з прийменниками на чи у(в).
Весна, земля, комета, лелека, доня, коса, клятва, молотьба, ворона, ласка, крапля, стаття, сім’я, крихта, душа, осина, комора, тополя.
Пояснити орфограми у словах.
– Міні-доповідь у науковому стилі про іменники І відміни.
5.Робота на картках.
КАРТКА 1
Переписати, ставлячи подані в дужках іменники в потрібній формі.
Світанки пливуть над (земля) (А. Малишко). Байрак під (круча) шумить
 (М. Чернявський). Усе небо було вкрите густими хмарами , неначе чорною (рілля) (І. Нечуй - Левицький).
КАРТКА 2
Переписати, ставлячи подані в дужках іменники в потрібній формі.
Жито з (пшениця) родить нам поле не для одних нас , на всякого долю
 (А. Метлинський). Як мак (душа) рожевійте, серця піснями вщерть налийте!(П. Тичина). (Тигриця) , яку печуть тавром , ревла земля під кінським копитом (Ю. Клен).
V. Підбиття підсумків уроку 
1.     Що нового ви дізналися на уроці?
2.     Де ми можемо застосовувати ці знання?
3.     Чи сподобався урок? Чим саме?

VI. Домашнє завдання
Вивчити теоретичний матеріал. Вправа 268, §28.





Урок 5
Тема: Відмінювання іменників другої відміни.
Мета: навчити учнів відмінювати  іменники II відміни, доречно вживати їх у власному мовленні в різних відмінкових формах;сформувати поняття про особливості функціонування іменників ІІ відміни ; удосконалювати орфографічні навички учнів;формувати навички практичного вживання іменників ІІ відміни; розвивати мислення, увагу; збагачувати словниковий запас; виховувати зацікавленість міфологією українського народу.
Обладнання: підручник, картки, кросворд.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів.
- Розкажіть про поділ іменників на відміни.
- Залежно від чого іменники І відміни поділяються на групи?
Робота на картках.
КАРТКА № 1
Запишіть іменники в 4 стовпчики за відмінами. В іменниках І відміни вкажіть групу.
Курча, круча, теля, стеля, гілля, зілля, межа, сторожа, сирота, немовля, невіглас,простір, кір, замовляння, покоління, жито, пшениця, пашниця, тім’я, колія, миша, помилка, мати, вечір, узбіччя, лисеня, пустеля.
Картка № 2
Подані іменники поставити у формі орудного відмінка однини. Визначити відміну  та групу кожного з іменників.
Малина, зоря ,хмара, суша,ріка, мрія, орлиця, каша, груша.
КАРТКА № 3
Подані іменники поставити у формі орудного відмінка однини. Визначити відміну  та групу кожного з іменників.
Майстерня, корона, левиця, пуща, родина, ноша, мряка, метелиця, локшина, галоша.
IІ. Оголошення теми та мети уроку
IІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
IV.  Опрацювання нового матеріалу
1. Робота за підручником.
         1) Опрацювання теоретичного матеріалу.  Рубрика «Запам’ятаймо»с.109, §28
          2)Опрацювання таблиці в підручнику  на с. 113
V. Виконання вправ на закріплення вивченого.
1) Виконання вправ  269,271.
2)Робота біля дошки
Переписати , вставляючи на місці крапок потрібне закінчення.
Велика дорога почнеться з першого крок… Головою мур… не проб’єш. Передав куті мед… З доброго плот… -  добрий кілок. Води – хоч топися, камен.. – хоч бийся, хліб.. .– хоч плач. Дорога ложка до обід… Без кожух… нема дух…
(Народна творчість)   
3)Робота з текстом.
ЗАВДАННЯ :Виписати з тексту іменники II відміни , визначити відмінок кожного, виділити закінчення.
Мов горнятко, хмару смуглолицю місяць взяв червоним рогачем, підійма над вогнищем зірниці, що пала на сході кумачем (І. Хоменко). Запах чебрець осіннім запахом, облитий вранішнім дощем (І. Драй - Хмара). Лящ зустрівся із лящем і вгостив його лящем (Є. Гуцало). Хто вродився вовком, тому не бути ні бараном, ні цапом (Народна творчість).
4) Практична робота.
ЗАВДАННЯ: Подані іменники поставити  у формі родового відмінка однини, звіряючи закінчення із таблицею.
Сад, дуб, ясен, ведмідь, стіл, Київ, Голосіїв, Париж, Тетерів, Донець, метр, понеділок, іменник, радіус, водень, віск, борщ, очерет, комиш, ячмінь, завод, палац, абзац, землетрус, гнів, жаль, роман, нарис, волейбол, краков’як, рукопис, Дон, Ніл, Алжир,Китай.
5)Гра «Подорож містами – мільйонниками України». Розгадай кросворд. Запиши слова – відгадки.

х



д


д









о























к
  






5.Робота з підручником . Тренувальні вправи 281, 282.
Рубрика «Із бабусиної скриньки» вправа 290
VII.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
-         Яку тему опрацювали на уроці?
-         Що нового дізналися?
-         Чи сподобався урок? Чим саме?
VIII.ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ
Скласти рекламний ролик про необхідність знань особливостей відмінювання іменників чоловічого роду ІІ відміни в родовому відмінку.
§29. Вправа 277.



Додаток до уроку 1
КАРТКА 1
Іменники , що вживаються  тільки у формі  множини, підкреслити.
Годі, діброво тобі сумувати… Глянь зеленіють високі Карпати…
(З. Красівський). Як попіл, подали на гай холодні присмерки
 (М. Рильський).
КАРТКА 2
Іменники , що вживаються  тільки у формі  множини, підкреслити.
До гострих пахощів гречок примішувався свіжий дух материнки, ромену та чебрику (О. Кониський). В хлопців щелепи , як жорна, під румянцем ходять жовна (Л. Костенко).
КАРТКА 3
Іменники , що вживаються  тільки у формі  множини, підкреслити.
Ворона зїла ґаву, сиром закусила. У лестощах бува магічна сила!
(В. Лагода). Наївся дрижаків(Народна творчість).
Гра «Мовний пазл»
Правило
Назви осіб мають рід відповідно до статі
Назви тварин мають чоловічий рід (Можливе розрізнення за статтю)
Назви неістот належать до іменників середнього роду
Рід власних назв визначається за загальною назвою (місто, село, річка, озеро, острів)
У складноскорочених іменниках рід визначається за родом головного слова

                       Приклади

Поважна фрау, молода леді

Швидкий поні, рожевий фламінго, весела шимпанзе(про самицю)

Справедливе журі, тепле кашне


Вечірнє Тбілісі (місто)
Мальовниче Тахо (озеро)
Гірська Тахо (ріка)

Нова АТС (станція)
Замаскований КП (пункт)


Форми однини і множини
Форми або однини, або множини
Стіл – столи
Ліс – ліси
Весна – весни

Сани – віск
Двері – горох
Чернівці - читання


Додаток до уроку 2
«Мовний пазл»
Правило
Назви сукупностей людей, предметів
Назви предметів парної будови
Власні назви
Назви речовин, товарів
Назви часових понять, ігор, обрядів

Приклади
Діти, гроші, надра
Окуляри, ножиці, сани
Карпати, Афіни, Суми
Вершки, дріжджі, парфуми
Канікули, шахи, заручини




Додаток до уроку 3

Відміни іменників

Відміна
Рід
Закінчення в Н. в. однини
Група
Приклади
Перша
Жіночий,
чоловічий,
спільний
- а (- я)
Тверда,
м’яка,
мішана
Ручка, сирота, надія, суддя, межа, круча
Друга
Чоловічий,
середній
Нульове,
- о, - е, - а, - я
Тверда,
м’яка,
мішана
Місто, біг, зілля, явище, морж
Третя
Жіночий
нульове

Сіль, молодь, мати
Четверта
Середній
- а (- я) (у непрямих відмінках з’являється суфікс - ат (- ят), - ен)

Лоша, теля, дівча

Криптограма «Юні роз шифрувальники

3
12
6
17
12
18
15
19
3
11
17
11

10
1
15
12
18
28
7
18
18
33
17
11
                     
 Відгадка : ВІДМІНКОВИМИ ЗАКІНЧЕННЯМИ





Додаток до уроку 4

КАРТКА 1
Переписати, ставлячи подані в дужках іменники в потрібній формі.
Світанки пливуть над (земля) (А. Малишко). Байрак під (круча) шумить
 (М. Чернявський). Усе небо було вкрите густими хмарами , неначе чорною (рілля) (І. Нечуй - Левицький).

КАРТКА 2
Переписати, ставлячи подані в дужках іменники в потрібній формі.
Жито з (пшениця) родить нам поле не для одних нас , на всякого долю
 (А. Метлинський). Як мак (душа) рожевійте, серця піснями вщерть налийте!(П. Тичина). (Тигриця) , яку печуть тавром , ревла земля під кінським копитом (Ю. Клен).

РЕБУСИ
7я        40А        я                гі__
                            ді               р ’я               АЛ

Відповіді : сімя, сорока, надія, підгір’я, зал





Додаток до уроку 5
КАРТКА № 1
Запишіть іменники в 4 стовпчики за відмінами. В іменниках І відміни вкажіть групу.
Курча, круча, теля, стеля, гілля, зілля, межа, сторожа, сирота, немовля, невіглас,простір, кір, замовляння, покоління, жито, пшениця, пашниця, тім’я, колія, миша, помилка, мати, вечір, узбіччя, лисеня, пустеля.
КАРТКА № 2
Подані іменники поставити у формі орудного відмінка однини. Визначити відміну  та групу кожного з іменників.
Малина, зоря ,хмара, суша,ріка, мрія, орлиця, каша, груша.
КАРТКА № 3
Подані іменники поставити у формі орудного відмінка однини. Визначити відміну  та групу кожного з іменників.
Майстерня, корона, левиця, пуща, родина, ноша, мряка, метелиця, локшина, галоша.
Кросворд «Міста мільйонники України»


Д

Х
Д
Н
і
п
р
о
п
е
т
р
О
в
с
ь
а

н

д

р
е
е
к
ц
с
і
ь
а
в
К
и
ї
в


Немає коментарів:

Дописати коментар