Позакласна робота

6 клас
Свято рідної мови
Як парость виноградної лози,
 Плекайте мову. Пильно й нестанно
Політь бур’ян…
М. Рильський
Тема : Мова  моя – душа голосна України.
Мета : поглиблювати знання учнів про українську мову, етикет спілкування, формувати негативне ставлення до лихослів’я,  переконувати кожного в потребі підвищувати та удосконалювати культуру свого мовлення, виховувати любов та повагу до рідної мови, почуття захоплення красою українського слова, патріотизму.
Обладнання : народні символи України ( вишиті рушники,  гілочки верби та калини  ), зображення державних символів України (герб, прапор, гімн), виставка книжок про культуру української мови.
На дошці записаний вірш:
Є слова, що  білі – білі,
Як конвалії квітки,
Лагідні, як усміх ранку,
Ніжносяйні, як зірки.
Є слова як жар пекучі
І отруйні, наче чад…
                                                   О. Олесь
Хід заняття
Святково прикрашений зал
І. Постановка проблеми .
1)Бесіда з учням
- Чим на вашу думку відрізняється культурна людина від дикуна?
- Як виявляється культурний рівень людини?
- Ким вам хочеться бути : особистістю чи дикуном?
- Як ви оцінюєте свій культурний розвиток? На якій стадії ви зараз знаходитесь? (Культурна людина, не дуже культурна, напівдика чи дика ).
- Послухайте текст. Висловіть свою думку з приводу почутого.
Язик
Знаменитий байкар Давньої Греції Езоп був рабом філософа Ксанфа. Одного разу Ксанф хотів запросити гостей і наказав Езопу приготувати найкраще. Езоп купив язики і приготував із них три страви. Ксанф запитав, чому Езоп подає тільки язики. Той відповів: «Ти звелів купити найкраще. А що може бути на світі кращим від язика? З його допомогою будуються міста, розвивається культура народів! При допомозі язика ми вивчаємо науки і отримуємо знання,... люди можуть порозумітися між собою, вирішувати різні питання, просити, вітати, миритися, давати, отримувати, виконувати прохання, освідчуватися в коханні. Тому, я думаю, що я думаю,нема нічого кращого  від язика». Таке міркування сподобалось Ксанфу і його гостям. Іншим разом Ксанф  розпорядився, щоб Езоп придбав для обіду найгірше. Езоп пішов і знову купив язики. Всі здивувались. Тоді Езоп почав пояснювати: "Ти звелів мені знайти найгірше, А що є у світі гірше язика? З його допомогою люди ображають і розчаровують один одного, лицемірять, брешуть, обуруються, хитрують, сваряться. Язик може зрадити і скривдити. Чи може бути щось гірше від язика?!"
Легенда стверджує, що не всім гостям було приємно чути цю відповідь Езопа.
- Порівняйте обидві відповіді Езопа.  Як ви вважаєте , вони обидві правильні чи одна заперечує другу? Обґрунтуйте свою думку;
- Послухайте висловлювання В. Сухомлинського.
"Слово -  найтонше доторкання до серця, воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом. Мудре і добре слово дає радість, нерозумне і зле, необдумане і нетактовне - приносить біду... Зле, невдале, нетактовне, просто кажучи, нерозумне слово може образити, приголомшити людину".
-       Повернемось тепер до вас. Як стало ясно з ваших відповідей на поставлені вище питання, ніхто з вас не вважає і не хоче вважати себе дикуном. Отже, всі хочуть стати людьми культурними. Перед тим ви також констатували, що культура людини передусім виявляється в її мовленні.
-       Тоді яким має бути ваше слово: "запашною квіткою", "живою водою" чи "розжареним залізом і брудом"? Мудрим і добрим чи нерозумним і злим? Що воно має приносити — радість чи біду?
-       Прочитайте вірш написаний  на дошці. Про які слова говорить  поет?
-       Якими словами можна замінити прикметники «білі - білі», «лагідні», «ніжносяйні»?
-       Чи знаєте ви такі слова покаже гра.
ІІ. Гра «Хто більше?»
Учні називають задані слова.
Ø Згадайте слова, якими називаємо найрідніше і найсвятіше.
Ø Назвіть слова ввічливості, так звані «чарівні слова».
Ø Назвіть слова з ласкаво – пестливим відтінком.
ІІІ. Представлення  публікації «Антижаргон», яку учні зробили завчасно.
-       Разом з лагідним словом, привітною усмішкою ми передаємо позитивну енергію своєї душі, вона впливає на співрозмовника, піднімає йому настрій. Те добро, яке ви віддали повертається до вас.
  А тепер зверніть увагу на два останні рядочки вірша, записаного на дошці. Про які слова говорить поет? Як назвав такі слова Сухомлинський? (брудом)
-       Що можуть зробити такі злі, чорні, отруйні слова?
-       Прочитайте епіграф до уроку, слова Максима Рильського. Про який бур’ян у мові  він говорить?
-       Чи треба виполювати такий бур’ян з мови, щоб не виглядати злими і дикими?
Учні відповідають на запитання і презентують публікацію та презентацію (Додаток 1, додаток 2).
ІV. Робота з малюнком квітки «Національна свідомість» (Додаток 3)
До нас на свято завітали гості. Це учні нашої школи молодших і старших класів.
Подивіться що для вас запропонували дев’ятикласники.
 1 – й учень :  - Для вас ми приготували квітку, ви знаєте, що квіти  - це найкращий подарунок.  Прочитайте, що написано на кожній пелюстці. (Показує зображення квітки на великому плакаті)
1.Любов до рідної землі
2.Любов до батьків, пошана звичаїв, традицій.
3.Готовність захищати свою державу.
4.Висока духовність.
5.Повага до Конституції України, законів.
6.Труд на користь процвітання держави.
7.Історична пам'ять.
8.Збереження культури України.
9.Повага до народної моралі.
10.Збереження природи нашої Батьківщини.
11.Відповідальність за своє життя.
 2 -  й  учень : - Без чого не може цвісти, зів’яне, засохне будь - яка квітка? (без  коріння) . 
1 – й  учень : - Погляньте на схему і скажіть чим живиться, без чого неможлива  національна свідомість? ( без рідної мови).
3 – й учень : - Ви прочитали що написано на пелюстках, - вони називають складові національної свідомості українця. Уявіть, що декілька пелюсток обірвано. Звичайно така квітка буде не дуже красивою, ми нею не помилуємося. Але, все ж таки вона жива, а ось без коріння все живе помирає.
Так і з нами : нестачу якихось знань можна поповнити, здобути, якщо ви стоїте на твердій основі, якою є знання рідної мови і любові до неї.
2 – й учень:                       Ти зрікся мови рідної. Тобі
Твоя земля родити перестане,
Зелена гілка в лузі на вербі
Від доторку твого зів’яне.
Ти зрікся мови рідної. Твій дух
На милицях жадає танцювати.
Від ласк твоїх закам’яніє друг
І посивіє рідна мати.
Ти зрікся мови рідної. Віки
Ти йтимеш темний , як сльота осіння.
Від погляду твого серця й зірки
Обернуться в сліпе каміння.
Ти зрікся мови рідної. Нема
Тепер у тебе роду і народу.
Чужинця шани ждатимеш дарма –
В твій слід він кине сміх – погорду!
Ти зрікся мови рідної…
Д. Павличко
V. Виступ молодших школярів
1 – й учень :                      О місячне сяйво і спів соловя,
Півонії, мальви, жоржини!
Моря брилі антів – це мова моя,
Це мова моєї Вкраїни.
Яка у ній сила і кличе, й сія,
Яка в ній мелодія лине!
Натхнення хвилини! Хто любить її,
Той любить мою Батьківщину!
2 – й учень:               Мов райдуги арки над морем полон,
Що в небо музикою лине,
Де славить життя золоте жайворон,
Це мова моєї Вкраїни.
Це матері мова. Я звуки її
 Люблю , наче очі дитини…
О мово вкраїнська! Хто любить її,
Той любить мою Батьківщину!
Володимир Павличко
3 – учень:                               Все , що живе на світі,
Уміє розмовляти,
Уміють говорити
Зайці й зайченята.
По – своєму говорять
І риби серед моря,
І у садочку пташка,
І у траві комашка…
Говорять навіть квіти
З блискучими зірками.
А як говорять діти?
4 – й учень :                        Так, як навчає мама!
Прийми ж , матусю, слово
Подяки від дитини
За нашу рідну мову –
За мову України!
Леонід Полтава
5 – й учень Мово ж моя, мово,
Мово України,
Ти моя казкова
Пісня солов’їна.
Розцвітай під небом
Проліском прекрасним,
А любов до тебе
В серденьку не згасне.
6 – й учень : Йди по світу гідно
В шані і привіті,
Ти для мене рідна
І найкраща в світі!
Мово ж моя, мово,
Мово – чарівниця,
Не згаса духовна
Батьківська криниця.
Анатолій Зарудний
VІ.  Гра «Нове слово»
-       Переставте букву , щоб вийшло нове слово.
Сокіл - … (лісок)
Кури - … (руки)
Дошка - … (шкода)
Спина - … (напис)                     Наголос - …(голосна)
VІІ. Кросворд «Сховані слова».(Додаток 4).
Кожен учень отримує на аркуші кросворд із завданням.  
Впишіть у клітинки відповіді і у виділеному вертикальному рядку прочитаєш відомий вислів.

1
а
т
и

2
м
о
н
і
м
и

3
і
є
с
л
о
В



4
р
А
п
к
а

5.п
і
Д
м
е
т

6
У
ф
і
к
с


7
і
Ш
к
а



8
А
л
и
н
а

9
м
е
Н
н
и
к



10
н
т
о
н
і
м
и

11.п
Р
а
п
о
р


12
и
н
О
н
і
м
и

13.п
р
и
с
у
Д
о
к


14
и
г
У
к


1.Найрідніша в світі людина. 2.Слова схожі за звучанням і написанням, але різні за значенням. 3.Частина мови, що означає дію або стан предмета. 4.Знак , який ставиться в кінці розповідного речення. 5.Головний член речення. 6.Частина основи що стоїть після кореня.7.Тварина, яка ловить мишей. 8.Рослинний символ України (кущ). 9. Частина мови, що називає предмет. 10.Слова, які мають протилежне значення.11. Синьо – жовтий стяг. 12. Слова, близькі за значенням.13. Головний член речення. 14.Якою частиною мови є слово «Мяу!».
VІІІ. Підсумок  заняття.
-       Пригадайте прислів’я та приказки про мову, слово. (Учні відповідають).
Слово - не стріла, а ранить глибше.
Слово – не горобець, вилетить – не впіймаєш.
Краще мовчати, аніж брехати.
Що маєш сказати, наперед обміркуй.
Вода все сполоще, а злого слова – ні.
Не кидай словами, як пес хвостом.
Що вимовиш язиком, не витягнеш і волом.
Дурний язик голові не приятель.
Добре слово краще за гроші.
Від теплого слова і крига скресне.
Говори мало, слухай багато, а думай ще більше.
-       Збагачуйте своє мовлення розумними і добрими словами, виполюйте з нього увесь бур’ян, бруд, усе непристойне. Підвищуй свою культуру мовлення, бо тільки через неї – шлях до загальної культури, інтелігентності, авторитету і поваги серед людей.

Закони доброти
Закон 1
Люблю я край свій дорогий,
Що зветься Україна,
І Батьківщині я своїй Зросту достойним сином.
Закон 2
Зі слова починається людина,
Із мови починається мій рід...
Люблю свою я мову й пісню солов’їну,
Що полонила ніжністю весь світ.
Закон З
Повинен кожний гідний син,
Всяк український громадянин
Сторінки роду свого знати ,
І свято їх оберігати!
Закон 4
Треба кожному з нас знати:
Варт пошани сивий волос, старечий тихий голос...
Белькотання немовляти, Треба також поважати.
До дідівських натруджених рук придивіться,
Та до землі їм низенько вклоніться.
Моя рідна школа — святиня моя,
Люба і дружна велика сім’я.
Буду добре я навчатись І культурно спілкуватись.
Буду гідним скрізь і всюди, Щоб нести вам радість, люди!
Закон 6
Людей буду я любити,
Добро і милосердя всім чинити.
Старість щедро шанувати,
Щоб було за що мене людям поважати.
Вишита сорочка, рушник та калина –
З цього починається ненька Україна.
Обереги пращурів ревно поважай,
З ними ти успадкував рідний дім і край.
Святими хай будуть вічно слова:
«Вітчизна, як ненька, у мене одна».
І жити я хочу назавжди, як нині,
На мирній Землі у моїй Україні.

Закон 9
Я за те, щоб дружили на світі дорослі і діти,
Українці й французи, народи великі й малі...
Треба тільки всім серцем цього захотіти,
Стати гідним нащадком планети Землі!
                                                             
Закон 10
Хочеш людиною справжньою стати?
Наші закони навчись поважати,
Дотримуйсь їх завжди і всюди —
Тоді і тебе поважатимуть люди!

Закони колективу
Закон схрещених рук
Всі розмови припинити:
Треба щось оголосити!
Закон піднятої руки
Є думка, хочу поділитися, На мене прошу подивитися!
До балачок усі охочі,
Шум дозволяється робочий,
Є час бурхливо працювати,
А коли треба — помовчати.
Закон території
Кожен місце своє знай,
Іншим ти не заважай!
Головний сьогодні - кожен,
Дорослий завжди допоможе!
Закон творчості
Думати колективно, працювати оперативно, Сперечатися змістовно для всіх обов’язково!
Закон доброти
Особистість поважати,
Радість друзям дарувати!




                                                                               Рідна    мова


Написи на пелюстках:
1.Любов до рідної землі
2.Любов до батьків, пошана звичаїв, традицій.
3.Готовність захищати свою державу.
4.Висока духовність.
5.Повага до Конституції України, законів.
6.Труд на користь процвітання держави.
7.Історична пам'ять.
8.Збереження культури України.
9.Повага до народної моралі.
10.Збереження природи нашої Батьківщини.
11.Відповідальність за своє життя.

Додаток 4.
 Кросворд «Сховані слова».
Кожен учень отримує на аркуші кросворд із завданням.  
Впишіть у клітинки відповіді і у виділеному вертикальному рядку прочитаєш відомий вислів.

1.




2.







3.









4.






5.






6.







7.







8.






9.









10.








11.







12.








13.









14.






1.Найрідніша в світі людина. 2.Слова схожі за звучанням і написанням, але різні за значенням. 3.Частина мови, що означає дію або стан предмета. 4.Знак , який ставиться в кінці розповідного речення. 5.Головний член речення. 6.Частина основи що стоїть після кореня.7.Тварина, яка ловить мишей. 8.Рослинний символ України (кущ). 9. Частина мови, що називає предмет. 10.Слова, які мають протилежне значення.11. Синьо – жовтий стяг. 12. Слова, близькі за значенням.13. Головний член речення. 14.Якою частиною мови є слово «Мяу!».


День Учителя
Веселкова країна


Ведуча:Доброго дня, а чому це ви не на уроці? Може, щось святкуєте? Яке сьогодні свято?
 Учні: - День учителя!
Ведуча: – Чому ж ви мене не попередила, що сьогодні така подія? Я б хоч подарунок підготувала! Я давно мріяла потрапити до вашої Веселкової країни, адже розповідають, що в усьому Іванківському районі не знайти таких здібних та старанних учнів, як ви!  Правду кажуть?
Учні: – Так!  
Ведуча: – А хто ж вам у цьому допомагає? Хто підтримує вас? Навчає?
       Наші вчителі!
Ведуча: – Жителі нашої Веселкової країни чудово пам’ятають про це визначне свято! Отож, шановні вчителі, приймайте привітання!

Вероніка:
Вже тепле відшуміло літо,
Награвшись з нами досхочу,
Тож школа лагідно, привітно
Сховала від осіннього дощу.

Так радісно на серці стало,
Коли потрапили в цей край:
Яскраве сонечко співало
Нам про казковий гай.

Там вранці посміхались квіти
В руках шановних вчителів,
Там увесь час щасливі діти –
В веселковій країні мрій!


Віка:
Лісами ходить осінь,
Садами ходить осінь
У золотому пишному вбранні.
А ми цвітемо й досі -
Стійкі осінні квіти,
Прекрасні й запашні.

Ведуча: -  Ви знаєте, все у вашій Веселковій країні казкове! Ви погляньте, яка природа: життєдайна земля,могутні ліси, повноводні ріки! І серед усієї цієї краси живуть вчителі – справжні чарівники, та учні, ніби барвисті квіточки!
Уявляєте, а я з собою привела цілий букет осінніх квіточок, за якими з теплом та любов’ю доглядають чарівні садівники – Лариса Сергіївна, Ольга Василівна та Леся Володимирівна – учителі початкових класів. Незабаром ваші квіточки виростуть і радуватимуть вас щодня ще більше! А поки що давайте голосно поплескаємо в долоні, щоб отримати подарунок, адже кожна жінка любить квіти!!!

Звучить фонограма «Пупсік» - співають пісню і танцюють.
Вчитель, наш любий вчитель,
Ми привітати прийшли тебе!
Щастя в цей день осінній
Ми всім бажаєм понад усе!

Так, так, так, люблю тебе! – 2


Біла Лілея.                            Я Біла Лілея,
                                              Прекрасна, як фея,
                                              Свою красу я вам несу!
                                              Я квіточка-царівна,
                                              Духмяна, чарівна,
                                              Вклоняюсь вам, учителя!

Червона Троянда.                Троянда ніжна,
                                              Червона, пишна.

Рожева Гвоздика.                 І я, Гвоздичка
                                               З рожевим личком!

Разом.                                   Прийшли зі святом ми вас вітати!

Жоржина.                             Жоржина пишна,
                                               Завжди розкішна!

Чорнобривчик.                     І я, щасливчик,
                                               Ваш Чорнобривчик!

Гладіолус.                             І Гладіолус
                                              Стрункий, як колос.


Разом.                                  Ми вас вітаєм,
                                             Добра бажаєм!


Ведуча: – Шановні вчителі, а з якою квіткою ви порівняли б вашого директора? Я чула, що у вашій Веселковій країні директор - найкращий! Молодий спеціаліст з далекоглядними планами та вірою у свою справу, ще вона добра, красива, а яка розумна… Тепер нехай і учні про неї скажуть, тим більше, що це наш старшокласник Віктор!

Вітають директора. Марина Андріївна.
На роботу в школу рано вона ходить,
З гордістю по класах, коридорах ходить.
Мудра і уважна, дітей любить дуже,
До порядку в школі зовсім не байдужа.
Вміє ще цікаво урок розпочати,
Що навіть лінивці не можуть дрімати.
Це про вас сьогодні слова говорим теплі,
Дуже ми вас любим, шановна наш директор!


Ведуча: – Свєта, ось ти написала речення. Що треба поставити в кінці?
Учень: – Валентино Петрівно, дванадцять!
Ведуа: - Але не так-то й просто отримати у Валентини Петрівни 12. Вона прищеплює любов до рідного слова, плекає поетичність душ своїх учнів, привчає до сумлінної праці. І це не лише тому, що вона любить свою роботу, дітей, а любить і саме життя!

Вітають учителя укр. мови. Валентина Петрівна.

Ви слово несете любові
І нам віддаєте додна
Учителю рідної мови,
Ми вдячні вам сповна.
На уроки ці чудові
Приходимо ми залюбки,
Вчителю української мови
Свої довіряєм думки.
Ви завжди нас розуміли
І помилки вибачали,
І весь час від нас хотіли,
Щоб ми грамотно писали.




Учень: - Мамо! Ти знаєш, Анатолій Олександрович ніколи в житті не бачив коней!
  Ведуча: - Невже?! Сашко, і як ти про це довідався?
  Учень: - Та я на уроці малювання намалював коня (показує залу малюнок), показав йому, а він й питає: «І що це за звір такий дивний?»

Вітають учителя труд. навч., обр. мист.. Анатолій Олександрович.

У нього руки золоті,
А ще він золота людина.
Майструєм вправно: «Молодці!»,-
Завжди підтрима щиро!
А як малюнок загада –
Малює вся родина:
Малює батько, дід, сестра,
Бо ж спить уже дитина.
Цей день поправу
Вам належить!
І він осяяний мільйонами зірок!
Хай вашу посмішку
Нічого не бентежить,
Ми пам’ятаєм кожен ваш урок.


Ведуча: – Діти, хто мені скаже, скільки кольорів має веселка?
     Учень: - 7
Ведуча: - А 7 помножити на 7?
Учень: - 49
Ведуча: - 49 у 2 скільки буде?
Учень: - 2401
Ведуча: - Математика – складна наука, але завдяки Вам, Надіє Карпівно, її вивчати легко та цікаво. Особливо Влад дуже любить Ваш предмет.

Вітають учителя математики. Надія Карпівна.

Математика – складна наука:
Хтось із учнів її любить,
А для інших вона мука.
Та в житті, як не крутися,
Без неї нам не обійтися.
Корінь вчили добувати,
Площу, сектор обчислять,
Sin, tg визначати.
Ці знання отримали важливі,
Всі вони згодяться потім у житті,
За те, що добрі були і терпеливі,
Спасибі, вчителю, тобі!

Ведуча 1. –  Назва країни – Веселкова. Кількість корінних жителів – 38.
Прізвище президента - Артем’єва. Назва столиці – Злагода, але цю  країну ви  не знайдете ні на карті, ні в інтернеті, адже країна ця живе і процвітає у серцях учителів та учнів, ось між ними все й скріплено злагодою.

Вітають учителя географії. Віра Олександрівна.

Географію вчимо неньки України,
Вивчили багато і про інші ми країни:
Про моря, про острови, про частини світу.
Хочем передать вам щирі привіти.
Побувати були б раді у Америці, Канаді,
У Гавані, Казахстані,
У ізраїльських дивних храмах.
Задуми хороші…
Та де ж нам взяти гроші?
Завдяки вам ми полюбили наш край –
Іванківський милий!
Білесенькі хати, землю щедру, багату,
Її поля, ліси, рівнини,
Простори краю журавлиного,
Дніпро сивий, вербу,
Калину, рідну Україну!

Співають «Йду до школи залюбки»


     Ведуча: - Ну як , Лєра, тобі подобається ваша учителька з фізики?
     Учень: - Не дуже, мамо…
     Ведуча: - Чого це раптом?
     Учень: - Та дуже й дуже мало знає.
     Ведуча: - Із чого ти зробила такий висновок?
     Учень: - Та вона дуже багато питає у нас?
     Ведуча: - Правильно, саме завдяки таким учителям, як Раїса Григорівна, й існують допитливі учні, які у майбутньому обов’язково стануть кмітливими та активними, мов атоми, людьми.

Вітають учителя з фізики та хімії. Раїса Григорівна.

Дари осінні, різні та прекрасні
Природа вам дарує з року в рік.
Прийміть у дар веселу радість, щастя,
Щоб пам’ятали нас багато літ!

І нас, дітей, вчите ви так багато,
Вам щиро вдячний кожен з нас.
Роки оті, вам ввірені, як свято,
Крокуєте із нами з класу в клас!



Ведуча: – Повторюючи слова класика: «Скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина». Олено Миколаївно, дякуючи вашій праці та знанням, учні зростають людьми з великої літери. А ось Руслана хоче, щоб ви вийшли навіть не на міжнародний, а міжпланетний рівень!

Вітають учителя іноземної мови. Олена Миколаївна.

Для вчителів іноземної мови
Створимо оптимальні умови:
Курси хотіли б запропонувати,
На кожній планеті, щоб мови вивчати.
Тиждень на Марсі та на Нептуні,
Рік на Меркурії та на Сатурні,
Бувати скрізь, всі мови знати,
Та мову Землі не забувати.


   Ведуча: - Чому це ти, Андрію, з учителями не вітаєшся? Ми ж на уроці етики вивчали форми привітання!
    Учень: - Тетяно Віталіївно, я вже вітався!
    Ведуча: - Щось я не чула…
    Учень: - А я зранку, тільки-но встану, відразу кажу: «Доброго ранку, вчителі всього світу!»
Ведуча: - Тетяна Віталіївна виховує справжніх леді та джентльменів, а ще й тримає їх у відмінній фізичній формі.

Вітають вчителя фіз.вих., біології, етики. Тетяна Віталіївна.

Ми хотіли вам подякувати за ваші труди,
Хай в житті у вашому не буде біди,
Хай вам світить сонце золоте,
Хай ваше обличчя буде молоде.
Бажаєм здоров’я і доброї долі,
Майте на уроці витримку й волю!




Іде по сонячних світах
Через країну знань мій вчитель,
Із покоління в покоління дитячих душ хранитель.
Зоря любові і добра,
Що має ймення вчитель.



Фінальна пісня «Дівчина весна».



Інтелектуальна гра
«ЗНАЙ І ЛЮБИ  УКРАЇНСЬКУ»
(позакласний захід з української мови
 для учнів 7 класу)

Тема. «ЗНАЙ І ЛЮБИ УКРАЇНСЬКУ»
Мета: стимулювати інтерес учнів до удосконалення мовної ком­петентності та збагачення свого словникового запасу; розвивати швидкість мислення та пам'ять; прищеплювати здоровий дух змагання; через  міжпредметні   зв'язки виховувати  пізнавальні   інтереси, любов і повагу до своєї Батьківщини, свого народу, рідної мови
Тип заходу: позакласний захід з української мови
Обладнання: крилаті вислови про мову, що прикрашають залу; мультимедійний  проектор, екран, роздатковий матеріал.
ХІД ЗАХОДУ
Ведуча: Сьогодні ми зібралися, щоб з’ясувати, хто ж із нас виявиться справжнім знавцем української мови.
Представлення учасників гри

І раунд « Краще раз побачити…» (За кожну правильну відповідь – 2б., найбільше – 6 б.)
1.    Ведуча
Перед вами літери давньоруського письма. Їхні назви, як відомо, досить своєрідні.
Вам треба назвати букву, зображення якої зараз з’явиться.

Відповідь: літера "А" («азъ»)

2.    Ведуча
Ви бачите пам’ятник послідовникам  творців слов'янського письма у  м. Мукачевому.  Назвіть їхні імена.
 
Відповідь: Св. Кирило та Мефодій.

3.           Ведуча
Мова людей у різних частинах України має свої особливості. Відповідно до цього виділяють 3 діалекти, кожен з яких має по три говірки. Саме середньонаддніпрянські говори стали основою літературної української мови. Перед вами карта України. Тут позначено місцевість, де розповсюджені середньонаддніпрянські говірки. Назвіть 2 області,основна територія яких розміщена саме тут.

Відповідь: Полтавська, Черкаська.Київська, Сумська, Кіровоградська, Чернігівська, Дніпропетровська (невеликі території)


ІІ раунд « Мова калинова» (1 завдання - 2б., 2 завдання - 4б., 3 завдання – 1 б.; найбільше – 7б.)

1.    Правопис
Ведуча
 Вимовте (проспелінгуйте) по літерах подані слова
1 команда – невістчин;
2 команда – льотчиця.
        
2.    Переклад
Ведуча
Через одну хвилину ви повинні озвучити українські відповідники російським словам та словосполученням.



Завдання для 1  команди
Головокружение           
Подали жаркое
Сок из клюквы
В баласти левого виска

Завдання для 2  команди
Свадебный наряд
Горбушка хлеба
Настойка боярышника
Следовательская предвзятость

1 команда
Запаморочення голови
Подали печеню
Сік із журавлини
Зліва на скроні

2 команда
Весільне вбрання
Окраєць хліба
Настій глоду
Слідча упередженість


 

 3.Пояснення українського слова
Ведуча
Виберіть із запропонованих відповідей одну правильну.


1 команда
Флоя́ра

-         квітка;
-         сопілка;
-         міфічна істота.
2 команда
Маржи́на

-         лісова ягода;
-         спадок;
-         худоба.





III раунд «Краса мистецтва»  ( 3 б.)

 Ведуча
    Мова – є основою всіх словесних мистецтв. За словами А.Білецького, мистецтво - це творча діяльність людей, спрямована на створення естетичних цінностей.
У давньогрецьких театральних виставах поєднувалися словесність, музика.
      Саме це поєднання ми зараз і почуємо.
(Звучить запис 2-х мелодій)
Дайте відповідь, хто автор цих рядків, та як називаються прослухані вами твори?

Відповідь: Ліна Василівна Костенко; день народження - 19 березня 1930 р.;
вірш "Осінній день, осінній день, осінній!"

Відповідь: Іван Якович Франко; дата народження – 27 серпня 1856 р.;
вірш "Чого являєшся мені у сні?"

ІV « Нумо поясни»  ( По 0,5 б. за кожне відгадане слово, найбільше – 4 б.)

Ведуча
Без  називання слова капітани команд повинні "розказати" за  1 хвилину про дане слово, а члени команди – відгадати.



1 команда
Словник – книга
Суфікс – значуща частина слова
Гімн – пісня
Додаток - член речення
Тире – розділовий знак
«дж» – звук
Вигук – частина мови
Орфоепія – розділ мовознавства


2 команда
Біблія– книга
Склад – частина слова
Дума – пісня
Означення - член речення
Крапка з комою – розділовий знак
 «ь» - літера
Займенник – частина мови
Орфографія – розділ мовознавства


V  " Менше – краще "  (Найбільше – 4 б.)

Ведуча
Вам треба назвати прізвище одного із відомих українців, використовуючи запропоновані мною підказки. Якщо ви це зробите після 1 підказки, то отримаєте 4 бали, після 2 – 3 бали, після 3 – 2 бали, після 4 – 1 бал.

Завдання 1
Підказка №1
Він був відомим українським письменником,  публіцистом, фольклористом та  етнографом. Літературно-мистецька премія його  імені, заснована у 1993 році – це нагорода за високохудожнє оригінальне втілення українського національного характеру в творах літератури та мистецтва.

(4 б.)
Підказка №2
Свою професійну діяльність він починає як викладач церковнослов'янської мови, арифметики та географії, а потім викладає російську мову, літературу, історію та географію у Полтавській духовній семінарії, пізніше у  гімназіях Каліша та Седлеця.

(3 б.)
Підказка №3

Народився у м. Стеблів Київської губернії, Канівського повіту. Шедеврами української літератури називають його повісті «Микола Джеря» та «Кайдашева сім'я»

 (2 б.)

 Підказка №4
25 листопада 2013 року виповнюється 175 років із дня його народження
 (1 б.)
Відповідь: Іван Семенович Левицький  (27.11.1838 — 2.04.1918 )


Завдання 2
Підказка №1
Це український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, мовознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч. Редактор низки українських періодичних видань. Був одним із засновників Української радикальної партії.
    (4 б.)

Підказка №2
Він використовував такі літературні псевдоніми: Василь Чайченко,           Л. Яворенко, П. Вартовий, Б. Вільховий, Перекотиполе, Гречаник.
  (3 б.)

   Підказка №3
Письменник народився на хуторі Вільховий Яр на Харківщині. Автор перших підручників з української мови й літератури, «Рідного слова» — книжки для читання в школі. Укладач чотиритомного тлумачного «Словаря української мови».
(2 б.)

Підказка №4
9 грудня 2013 року виповнюється 150 років із дня його народження
 (1 б.)
Відповідь: Грінчéнко Борис Дмитрович (9.12.1863 – 6.05.1910)


Ведуча
Для оголошення переможців надаємо слово журі.

Підбиття підсумків.

 Оголошення переможців.



У казковому світі мови.
Позакласний захід
з української для учнів 5-7 класів
______________________________________________
Лідія Лепська, вчитель світової літератури, української мови Захарівської ЗШ І-ІІІ ступенів, Кіровоградська область
__________________________________________________________
Мета: розвивати в учнів уміння й навички усного спілкування українською мовою; виразного читання й мовлення; виховувати любов і повагу до рідної мови, культури, історії України.
Обладнання: столи, стільці, аркуші паперу, ручки, маркери.
Цільова аудиторія: учні 5-7 класу.

Ведуча. Представляємо учасників нашої мовної гри.  Це команда «Козачата» та команда «Україночки».

Відповіді буде оцінювати журі.

Конкурс «Візитка».
 Кожна команда має представити своїх учасників, назвати девіз і висловити побажання для суперників. Команди готуються, а ми послухаємо  презентацію українського алфавіту.


Знайомство з командами, девізами, оцінки журі.
Конкурс «Мовне асорті»
 Кожна команда має за 2 хвилини дати якомога більше відповідей на однакову кількість запитань. Журі фіксує загальну кількість правильних відповідей. Максимальна кількість  балів – 5

Запитання для команди «Козачата».
1.     Державна мова України (Українська)
2.     З якого знаку починається діалог? (тире)
3.     Наука, яка вивчає звуки мови (фонетика)
4.     Назвіть головні члени речення. (підмет, присудок)
5.     Як називають українську абетку? (алфавіт)
6.     Що вивчає графіка? (знаки письма)
7.     Скільки букв «о» в слові «молоко»? (три)
8.     Слово, що має багато значень? (багатозначне)
9.     Остання буква в слові «сім» (ем)
10.                       Назвіть одним словом нерозривні словосполучення ( фразеологізми)
11.                       Словниковий склад мови (лексика)
12.                       Скільки звуків у слові «джміль» (чотири)

Запитання для команди «Україночки»
1.     Найменша одиниця мови (звук)
2.     Слова, що мають спільний корінь (спільнокореневі)
3.     Скільки звуків у слові «легенький» (вісім)
4.     Який знак ставиться наприкінці розповідного речення? (крапка)
5.     Яка літера не має звука?  (мякий знак)
6.     Назва словника,  з якого ми дізнаємося про значення слів (тлумачний)
7.     Сьомий відмінок української мови (кличний)
8.     Частина  слова перед коренем (префікс)
9.     Речення з   однією граматичною основою (просте)
10.                        Як виділяється пряма мова на письмі? (береться у лапки)
11.                        Розмова двох осіб (діалог)
12.                        Що вивчає орфографія? (правопис слів)

Підбиття підсумків, виступи членів журі.

Виступ учнів 6 класу.
Українська мова передає якнайкраще поетичні рядки.  Звучать вірші Ліни Костенко.

Ведуча. Учасники команд «Козачата» та «Україночка» - діти сміливі, дотепні, спритні й, без сумніву, розумні. А чи володіють вони  акторськими здібностями? Про це ми дізнаємося з наступного конкурсу – «Прямо чи влучно».
 Конкурс «Прямо чи влучно»
 Кожна команда отримує листочки із записаними фразеологічними. Ці сталі вирази сприймаються як одне ціле. Саме ці словосполучення слів найяскравіше виражають національний характер мови. Отже, ви маєте розіграти без слів записані фразеологізми, а команда суперників мають відгадати й назвати.
Картка для команди «Козачата»
1.     Тинятися з кутка в куток.
2.     Відривати голову.
3.     Довести до ручки.
4.     На лобі написано.

Картка для команди «Україночки»
1.     Взяти ноги в руки
2.     Втерти носа.
3.     Води в рот набрав.
4.     Змотувати вудки.
Оцінювання дітей.
Ведуча. Ви дивитесь інтелектуальну  філологічну гру «У казковому світі  мови».
 Капітани, ви маєте чудову нагоду вибороти для своїх команд додаткові бали. Для капітанів конкурс «Римування».

Конкурс  капітанів «Римування»
Картка для команди «Козачата»
Заримувати слова: сміх, сніг, весна, красна

Картка для команди «Україночка»
Заримувати слова: буває, забуває, мова, діброва.
Поки капітани готуються кілька слів про мову.
Мовна пауза.
***
Моя українська мово!
Ти- мамина колискова.
Бабусина перша казка,
Батька – суворість і ласка.
Нам, українцям, рідна.
Любові та шани гідна.
Моя українська мово,
Ніжна, лагідна, чудова!
***
Є слова, що білі-білі,
Як конвалії, квітки,
Лагідні, як усміх ранку,
Ніжно сяйні, як зірки.
Є слова, як жар пекучі
І отруйні, наче чад…
В чарівне якесь намисто
Ти нанизуєш їх в ряд.
***
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,

Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,

Мудра, сонячна, прекрасна,
Соловїна, барвінкова
Українська мова!
                                                  В. Сухомлинський.
***
       


Конкурс «Розумна стежина»
Вкажіть на слідуючі категорії з ь знаком на кінці, продовжіть початі ряди приклади.
1.     Тварини дикі.
Заєць                                  ведмідь
2.     Тварини чи птахи домашні.
Півень                                  селезень

3.     Птахи дикі.
Кібець                                   горобець

4.     Продукти харчування.

Оселедець                             холодець

5.     Міста і села.
  Нікополь                             Тернопіль

6.     Моря, океани, ріки.

Рось                                      Інгулець

Конкурс «Шлях у минуле»
Поясніть значення архаїзмів і історизмів.

Зело (дуже)                           злато (золото)
Ланіти (щоки)                       очіпок (головний убір жінки, шапочка)
Холоп (раб, служка)             жупан (одяг)
Кріпаки (селяни)                   піїт (поет)

Конкурс «Якого ми роду?»

Маестро (чол.)                    мадам (жін.)
Кенгуру (чол.)                    казино (с.р.)
Бюро  (с.р.)                          колібрі (ч.р.)
Леді (ж.р.)                            метро (с.р.)

Конкурс  «Світ слів. Лексика»
А) Однозначні і багатозначні слова.
Жолудь                                   медик
Журавель                                команда

Б) Омоніми

Кран                                         ніс
      В) Омографи
Мала                                                 мука
Мала                                                 мука                             


Конкурс «Вибір професії»

 Назвіть професійну лексику.


Професії.
Лікар                          Водій                                Агроном       
Скальпель                    карбюратор                                посіви 
Реанімація                    руль                                            хімікати                                                      Меню                            модель                                        площа
Наркоз                          шини                                           висів
Крапельниця                фередо                           

Швачка                        Кухар                         Модельєр

голка                               пательня                            подіум
викройка                          салат                                тканина
нитки                                борщ                                дефіле




Підводяться підсумки змагання.


Позакласний захід до Дня української писемності й мови

                                         «СЛОВО ДО СЛОВА - ЗЛОЖИТЬСЯ МОВА»


Мета  :                    розкрити лексичне багатство, виражальні можливості
                                    української  мови, яка належить до найрозвиненіших
                                    мов світу;
Виховна мета            виховувати в дітей бережливе ставлення до слів рідної
                                     мови.
Форма проведення:    година спілкування (використання  інтерактивних
                                     технологій)
Обладнання:              інтерактивна дошка; мультимедійний проектор;
                                      газета, випущена учнями, до Дня української писем-
                                      ності.

                                                  ХІД ЗАХОДУ

1-й ведучий. Відомий український письменник XIX століття Панас Мирний писав: «Найбільше і найдорожче добро кожного на­роду — це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, роздуми, досвід, почування».

2-й ведучий.     9 листопада українська громада відзначає вели­ке духовне свято —
  День української писемності і мови, що яскраво   засвідчує багатолітній тернистий шлях розвою рідного слова і його безсмертних творців.
Мова — це велике національне надбання, коштовний скарб із мо­гуття інтелекту і криці моралі, це пісня душі, покладена на слова. V ній досвід, мрії і сподівання мільйонів-людей, об'єднаних в єдине ціле — народ. 

                    9 листопада — День української писемності

1-й ведучий. Першим до нас приходить слово... З колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою. «Мама, тато, ба­ба, льоля, киця»,— лепече дитина. Які дивні перші двоскладові слова! Л потім знання зі словесності поширюються. Дитина спинається на но­ні, пізнає за день десятки нових слів, звучних та красивих: сонечко, Квітка, вода, трава... Світ — мов казка. І пізнаємо ми його за допомогою слова. За допомогою слова відкриваємо таємничість і складність інших наук: географії, історії, біології, фізики, математики...
Отже, словесність — початок усіх наук. Вона джерело, звідки по­чинається струмок, який ширшає, набирає сили і розливається мо­гутньою рікою. Адже, слово до слова — зложиться мова!..
2-й ведучий. Давніший із літописів, який дійшов до нас, був написаний у 1377 році на пергаменті — вичиненій телячій шкірі. Він носить назву Лаврентіївського, за ім'ям монаха-переписувача Лаврентія. Як і багато інших, цей літопис відображає більш давні тексти. Зокрема до нього входить пам'ятник вітчизняного літопису «Повість временних літ», написаний на початку XII століття.
1-й ведучий. Автором «Повісті» був монах Києво-Печерського монастиря преподобний Нестор-літописець (близько 1050-1114).
Його ми по праву можемо вважати батьком не лише вітчизняної історії, а й словесності. Усі наступні літописці, де б вони не створю­вали свої літописи, лише переписували уривки з праць великого літописця, наслідуючи його. І все ж перевершити його за всю історію літописання так ніхто і не спромігся. «Повість временних літ» була і залишається найвидатнішою пам'яткою слов'янської культури.

2-й ведучий. Преподобний Нестор — киянин — у сімнадцять ро­ків прийшов у відому Києво-Печерську обитель послушником. При­йняв його сам засновник монастиря преподобний Феодосій. Молитвою та послухом юний подвижник невдовзі перевершив навіть найвидатніших старців. Під час постригу в ченці був удостоєний сану ієродияко­на. Головним його послухом у монастирі стала книжкова справа.
Крім «Повісті временних літ», Нестором-літописцем написані жи­тія перших руських святих — братів Бориса та Гліба, житіє преподо­бного Феодосія — засновника монастирського життя на Київській Русі, сказання про перших печерських подвижників і багато іншого.
1-й ведучий. Нестор створив монументальний історичний твір, давню історію слов'ян він уписав в історію світову, де слов'яни за­йняли належне місце серед інших народів. Про що тільки не розпо­відав Нестор у своєму літопису! З нього ми дізнаємось про життя та походи князів Аскольда, Олега, Ігоря, Святослава, княгині Ольги.
2-й ведучий. Преподобний Нестор працював до останнього дня свого земного життя. Мощі святого покояться в Ближніх печерах Ки­єво-Печерської лаври.
Українською православною церквою встановлений орден «Пре­подобного Нестора-літописця»

1-й ведучий. Прямим попередником слов'янської мови є ал­фавіт, створений великими просвітителями слов'ян — братами Ки­рилом і Мефодієм.
Брати переклали слов'янською мовою грецькі церковні книги, заклавши основи слов'янської писемності. Яка ж це мова? Вона значною мірою створена і відома як церковнослов'янська (старослов'янська).

2-й ведучий. У середині XVI століття у східних слов'ян вини­кає друкарство.
Спочатку книги писалися на спеціально оброблених шкірах, що називалися пергаментом. Проте він був дуже дорогим, але славно­звісне «Пересопницьке Євангеліє» написане на пергаменті. На «Пересопницькому Євангелії» присягали президенти України.

1-й ведучий. Першою людиною, яка друкувала книги був Іван Федоров. Саме у його друкарні було видано перший буквар, а також книгу «Апостол» (1574 рік), примірник якої зберігається у фондах Києво-Печерської Лаври.
                                           II. Мовна ігротека

1. Конкурс «Візитки команд» (гра «Мікрофон»)

Ведучий.   Дуже часто ми опиняємось у ситуаціях, коли треба проявити свою спритність, кмітливість і розумові здібності. І так просимо вас завітати до мовної ігротеки. Команди просимо зайняти свої місця. Кожна з команд підготувала візитну картку: девіз, назву, емблему.

Розповідь    учителя :
1. Мова — це безперервний процес пізнання світу, його освоєння людиною. Мова є засобом спілкування між людьми, передання власного досвіду іншим і збагачення досвідом інших.   Мова сприяє виявленню і задоволенню матеріальних та духовних потреб людей, об'єднує їх у суспільство для досягнення матеріального благополуччя та щонайвищих духовних
2. Мова — найважливіший засіб спілкування людей, тобто засіб вираження і передавання думок, почуттів, волевиявлень. У цій ролі людська мова має універсальний характер: нею просто передавати все те, що виражається, наприклад, .мімікою, жестами чи дорожніми знаками, тоді як кожен цих засобів спілкування не може конкурувати у вираженні з мовою.
3.  Мова — це засіб формування, оформлення та існування думки: без називання нема думання, осмислення реальності
Мова — це система знаків.
 4. Мова існує в двох формах : усній і писемній .  Передаючись з уст в уста, закріплюючись у текстах, вона невтомно долає віки, єднає покоління, збирає й зберігає духовне єство народу . Мова невмируща, бо в ній безсмертя народу.   Вона твориться народом, живе в ньому і з ним.

    Усі мови світу вчені класифікують за двома ознаками, походженням (генеалогією) й типом, будовою (типологією    До індоєвропейської сім ї належить кілька груп мов: слов'янська, романська, германська, балтійська, індійська, іранська грецька, вірменська, албанська та інші.
До східнослов'янської підгрупи належать мови: українська, російська, білоруська; до західнослов'янської — польська, чеська, словацька, кашубська, верхньо-та нижньолужицька (Німеччина); Усі слов'янською мови мають одне джерело: праслов'янську або спільнослов'янську основу, яка існувала у вигляді слов'янських племінних мов приблизно з середини III тисячоліття до н. є. і до V століття н. є. Кожна із слов'янських мов зберегла багато спільних рис, зокрема основні закономірності у фонетиці, граматиці, лексиці,  але набула й своїх рис, мала свої тенденції розвитку, поповнила лексику, збагатила виражальні засоби.
Українська мова є спадкоємицею мов ще тих слов'янських племен, що населяли територію сучасної України — полян, древлян, сіверян, тиверців, угличів та ін.
Досконале володіння мовою потрібне кожній людині. Але досягти цього неможливо відразу. Потрібна тривала, наполеглива праця над збагаченням знань щодо правил, закономірностей мови, над розвитком умінь щодо використання її можливостей.


2.   Конкурс «Подорож до країни фразеології»
          Пояснити значення фразеологізмів  і з трьома складіть речення.
Собаку з їсти , брати за душу ,  накивати п ятами , ламати голову , байдики бити , пекти раків , як курка лапою ,  як сніг на голову , хоч греблю гати ,  як кіт наплакав

Завдання для болільників №1
З ясувати значення  фразеологізмів  і підібрати до них антоніми .
1. Тримати язик за зубами   - розпустити язика
2  Побачити світ – піти зі  світу
3. Рукою подати - за тридев ять земель
4. Набрати води в рота – точити ляси
(додаток)
Викинути з голови , передати куті меду , дивитися крізь пальці (не помічати),
ні за холодну воду не братися .

3. Домашнє завдання   «З історії свята  Дня писемності»

Як же виникла слов янська писемність?
Повідомлення учня №1 (дом. завдання)
КИРИЛО І МЕФОД1Й,   брати-греки, просвітителі слов'ян, про­повідники православ'я. Молодший з братів — Костянтин (у ченцях - Кирило; близько 827 - 869), старший — Мефодій (близько 815-885). З 863 р. брати жили на території Моравії (теперішня Чехія), де на основі грецького письма, з якого взято 24 літери, створили сло­в'янські азбуки. 24 травня відзначається як день слов'янської писем­ності і її творців — Кирила і Мефодія.
КИРИЛИЦЯ, одна з двох абеток (друга — глаголиця). Синтезо­вана з грецького письма й глаголиці  -  абетка була названа кирили­цею на честь творця першої слов'янської абетки. Більшість літер мала числове значення. В абетці було  38 літер (звуки «у», «и» передано двома літерами («оу», «Ьі»). Використовувалась православними слов'янами,  а також (до XIX ст.) румунами. Із часом кирилицю було реформовано. З певними змінами вона вживається досі в українському, російському, білоруському, болгарському, македонському і сербському письмі.

Повідомлення учня №2 Про звуки різних мов 
  Кілкість голосних та приголосних звуків у різних мовах різна. В сучасній німецькій мові 13 голосних звуків, у молдавській — 7, в польській — 9. Приголосних звуків значно більше. Але є мови, в яких співвідношення голосних та приголосних звуків дещо інше: в одній із кавказьких мов 70 приголосних тільки 2 голосних звуки, а в гавайській мові 5 голосних та 7 приголосних звуків (майже однакова кількість).

3. Конкурс  «Друзі мови»
За певний час вивчити та промовити скоромовки (2 хв.)
Хто швидше й правильно промови скоромовки
1. Бубоніла діду баба : «Ой , не дмухай на кульбабу , бо з кульбаби полетять  сто малих кульбабенят».
2. Стріла якось скоромовка на місточку злого вовка . Скоромовить вовк почав – Ледь язик не поламав»

Конкурс для болільників
Із частини або зі всіх звуків , з яких складається слово  утворити  по 5 нових слів
Барбарис,   літературний
5. Конкурс «Здійсни пошук»
Закінчи прислів'я
Слово до слова — ... (зложиться мова).
Лагідне слово — ... (ключ до серця).
На чужий роток — ...(не накинеш платок).
Язик кісток не має, ...(але кістки  ламає).
Слово — не горобець,... (вилетить — не впіймаєш).
Слухай сто разів, ... (а говори раз).
Хто хоче більше знати,... (треба менше спати).
Шабля ранить голову, а слово — ... (душу).
Від гарних слів... (язик не облізе).
Умієш говорити — ... (умій слухати).
Краще мовчати... (аніж брехати).
Гостре словечко коле (сердечко)


7. Конкурс  « Наше привітання»
  Правильно  й чисто говорити своєю мовою може  кожен з нас , аби тільки було для цього бажання – це також обов язок кожної культурної людини, тому пропонуємо кожній команді написати листа, використавши ввічливі слова .

Конкурс до болільників

Доберіть по 5 слів до кожної схеми :

1. Приг. + гол.+ приг.
2. Приг. + гол. + приг.+ гол.
3. Приг. + приг. + гол. + приг.+ гол.

                                    Екскурс у минуле
                         «Від ієрогліфа — до книжки»

                               Звідки пішло слово?
        До створення мови людство йшло довгі роки. А починалось все з невиразного звуку, більш виразної міміки та жесту, якими, до речі, ми користуємося й нині.
  Щодо писемності, то тут найкоротший шлях лежав через малюнок.
Піктограма — складний малюнок чи серія малюнків, що не ілюст­рують розповідь про певну подію, а самі переповідають у малюнках зміст цієї події. Слово піктограма походить від латинського «пікто»   малюю і грецького «графо» — пишу. Піктографію, або малюнкове пись­мо, вважають первинною формою писемності. Наскельні малюнки, писаниці або петрогліфи були пря­мими попередниками майбутньої писемності.

                            Символічне, або предметне, письмо
Єгипетська писемність виник­ла десь у глибині IV тисячоліття до нашої ери і спочатку була пік­тографічною, тобто малюнковою. Малюнок служив для зображення цілого повідомлення, а символ — лише для одного слова. Символічна писемність набула широкого вжит­ку у давніх шумерів, ассирійців та вавилонян. Вона зображувалася у вигляді клинопису. Згодом ці знаки були перенесені до письма інших народів. А найвідомішою із символічних писемностей є китай­ська ієрогліфіка, яка збереглася і до сьогодні, пройшовши довгу низку змін.

                                     Давньоєгипетське письмо
Чимало пригод зазнала давньоєги­петська писемність. Важко повіри­ти, але аж до XIX століття єгипет­ські тексти не були розшифровані. Єгиптологи ніяк не могли зрозумі­ти, як треба читати той чи інший ієрогліф, зображений у формі малюнка.
Ієрогліф — так називали єгипетські знаки греки.
Першим   це   зробив   геніальний | французький вчений Ж. Ф. Шампольйон, який володів, до речі, дванадцятьма мовами Заходу і Сходу
                                                      Алфавіт
          Створення першого алфавіту — подія величезного значення. Пер­ший алфавіт, який вражає своєю простотою, створили фінікійці в II тисячолітті до нашої ери. Вони скористалися для письма єгипет­ськими ієрогліфами, але взяли лише ті, що означали окремі скла­ди, а потім вже створили нові знаки на зразок єгипетських. Письмо їх було складовим. Алфавіт налічував 22 писемні знаки, які передавали тільки приголосні; писали справа наліво.

                                      Грецький алфавіт
          Справжній — не складовий, а буквений алфавіт, у якому є знаки і для голосних, і для приголосних, з'явився вперше у давніх греків. Вони запозичили писемність у фі­нікійців, але вигадали свої знаки для голосних, яких у фінікійців не було. Грецький алфавіт виявився таким простим, зрозумілим та зручним, що ним скористалися інші народи Середземномор'я.
Найдавніші грецькі написи викар­бовували на камені, як колись єги­петські ієрогліфи; їх було видно зда­ля. Літери були великі, чіткі, пря­молінійно кутастої форми, писали їх окремо одна від одної. Це письмо назвали капітальним.
                                  Латинський алфавіт
Слово алфавіт походить від назв перших грецьких букв А — альфа та бета (віта) — абетка — це сукуп­ність усіх графічних знаків — літер чи складових якої-небудь системи письма, розміщених у традиційно усталеному для кожної мови по­рядку.
Інки, народ, який на території Перу, винайшли   так   зване   вузликове письмо (кіпу). Дослівний перекладав цього слова — зав'язувати вузлик. Кіпу мало такий вигляд: до гру­бої мотузки чи до ціпка чіпляли кольорові шнури та нитки рішої товщини. На них в'язали вузлики прості, подвійні тощо. Від кольору, довжини шнура або кількості вуз­ликів на кожному шнурі залежали значення, зміст зробленого в такий спосіб запису. Залежно від забарв­лення ниток та порядку, в якому були зав'язано вузлики, індіанці встановлювали (читали), про що саме йдеться. Жовта барва означала золото, біла — срібло, червона — воїна, зелена — маїс.
 
                                      Слов'янський алфавіт
Дещо по іншому склалася доля слов'янської писемності, її алфавіт створили слов'янські просвітите­лі — брати Кирило і Мефодій. Це сталося майже 1140 років тому, у 863 році. Цей алфавіт зветься кирилицею. На той час у кирилиці було майже 43 літер
                                             Український алфавіт
  В українській мові історія право­писів має свою специфіку. Вже в XVII столітті намагалися присто­сувати правопис до вимови, але вперше це зробив І. Котлярев­ський.
Над удосконаленням українського правопису працювали І. Павловський, автор «Української  грама­тики», І. Максимович, Г. Квітка-Основ'яненко.
Намагаючись увести єдину право­писну форму, український пись­менник та публіцист Пантелеймон Куліш реформував український пра­вопис, наблизивши його до вимови, ввів єдине «и» та «і», останньою літерою позначав і йотоване «в», а «є» — знаком «є». Звався цей правопис «кулішівка».    Пізніше з'явилися здвоєні співзвуч­чя: суддя, весілля, ніччю.

Заключне слово вчителя.
   У 1991 році Україна стала незалежною державою. З роз­витком держави інтенсивно розвивається і українська мова. Ми з вами одержали у спадок сучасну українську літературну мову — багату, розвинену, гнучку. Нею і можна висловити все: від найскладніших і найновіших наукових відкриттів до найвеселіших віршів, пісень, оповідань. Багатство мови зберігається у незліченній кількості чудових українських пісень, у думах і казках, у творах письменників, у живій розмовній мові. Наше завдання — берегти цей неоціненний дар, примножу­вати його, не засмічувати чужими і грубими словами, не забувати, щиро любити. І хоч наша мова зазна­ла гоніння, переслідування, зараз вона живе, квітне і вдосконалюється. Любімо і бережімо її.





Українська мова —
Це серця мого подих,
Ти — небесна ласка, ясна височінь.
Ти для мене, мово,
Як ковток повітря.
Ти — моє майбутнє й синя далечінь.
(Зачитати вірші,  що починаються з однієї букви – слайд 24 «Самотній сад»)
Виконання пробних вправ.  (Написати на дошці)
Завдання: закінчити прислів'я.
Мова — це дзеркало душі... (людини).
Мова — правдивий свідок... (історії).
Мова — доля нашого... (народу).
Мова — втілення... (думки).
Слово до слова — зложиться... (мова).
Мова — найдорожчий... (скарб).
Гостре словечко коле... (сердечко).
Удар забувається, а слово... (пам 'ятається)

5, Конкурс «Слова»
Ведучий. У цьому конкурсі беруть участь усі члени команди. Зі слова треба скласти якомога більше слів, використавши лише один раз одну літеру за 2 хвилини. Увага! Складені слова — самостійні частини мови (про­понується слово «літературний»).
Визначаються переможці, вручаються нагороди.







Немає коментарів:

Дописати коментар